ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΑΓΩΝΑ

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων για τον Μακεδονικό Αγώνα, οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε από τον δάσκαλο της Στ΄ τάξης κ. Βασίλη Τσιάπλα και τη δασκάλα της ΤΥ κ. Παρασκευής Νταούκα, εκδήλωση στο Δ. Σ. Κορυφής. Η κεντρική ομιλία για τον Μακεδονικό Αγώνα έγινε από τον κ. Βασίλη Τσιάπλα. Εν συνεχεία αναγνώστηκαν ιστορικά κείμενα -ντοκουμέντα από μαθητές της Στ΄ και Ε΄ τάξης και έπειτα προβλήθηκε το ντοκιμαντέρ «Από τον Μακεδονικό Αγώνα στην απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης» με τη συμμετοχή όλου του σχολείου. Εν συνεχεία πραγματοποιήθηκε παρουσίαση με power point φωτογραφικών ιστορικών ντοκουμέντων με Μακεδονομάχους της ευρύτερης περιοχής του Ρουμλουκιού (ελληνότοπος) και του Γιδά (Αλεξάνδρεια) . Οι φωτογραφίες προήλθαν ύστερα από έρευνα για το ζήτημα και από το προσωπικό αρχείο φωτογραφιών της δασκάλας κ. Παρασκευής Νταούκα. Η δράση ολοκληρώθηκε με βιωματική παρουσίαση της παραδοσιακής γυναικείας στολής από το Ρουμλούκι με το χαρακτηριστικό Κατσούλι.