10η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2023-2024

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 εορτάστηκε  η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού  με κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή».  Σκοπός ήταν να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου.

Με βάση το παραπάνω σύνθημα και με την καθοδήγηση της γυμνάστριας μας και την πολύτιμη βοήθεια όλων των δασκάλων διοργανώθηκαν ποικίλες δράσεις. Μαθητές και εκπαιδευτικοί συμμετείχαν στο δρόμο των 2023 βημάτων, τρέχοντας ή περπατώντας. Έφτιαξαν ζωγραφιές και διάφορα κολάζ, κουτσό, twister, έκαναν άλματα, σκυταλοδρομίες, κυνηγητό, ποδόσφαιρο. Μέσα από τις παραπάνω δραστηριότητες οι μαθητές μπορούν να αναπτύξουν την ισορροπία, το συντονισμό, τη συγκέντρωση, την ομαδικότητα και κυρίως να διασκεδάσουν.

Το σύνθημα της ημέρας από τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης
Οι 3 πρώτοι!

Τερματισμός από τα πρωτάκια μας και λίγα λεπτά ξεκούρασης!

Κουτσό και twister!

Ποδόσφαιρο και άλματα!