ΑΤΟΜΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ

Ενδοσχολικές Επιμορφώσεις & Καλές Πρακτικές

Την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου μας επισκέφτηκε η επιμορφώτρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταύρου (ΕΕΣ) κ. Γραμματικοπούλου Ελένη για να ενημερώσει τους μικρούς μας μαθητές της Α΄και Β΄δημοτικού για την ατομική υγιεινή δοντιών και χεριών και τα μεγάλα κορίτσια της Ε΄και ΣΤ για την έμμηνο ρύση.

Οι μικροί μαθητές μέσα από βίντεο, φωτογραφίες αλλά και βιωματικά έμαθαν για το σωστό τρόπο πλυσίματος χεριών και δοντιών. Ενώ τα μεγάλα κορίτσια ενημερώθηκαν για την έμμηνο ρύση, δίνοντας τους την ευκαιρία να λυθούν οι απορίες τους.

Ήταν μια εποικοδομητική συνάντηση και ευχαριστούμε πολύ την κ. Γραμματικοπούλου Ελένη που για μια ακόμη φορά δέχτηκε την πρόσκληση μας και επιμόρφωσε τους μαθητές μας για θέματα που τα αφορά τα ίδια, αλλά και την υπόλοιπη οικογένεια.